Većina muškaraca u svom će životu doživjeti erektilne probleme, no to ne znači nužno da imaju erektilnu disfunkciju. Doduše, ako Vam je dijagnosticirana erektilna disfunkcija, postoji niz koraka koje možete pokušati prije nego počnete uzimati tablete.
Ako uspijete sami sebi pomoći, možete izbjeći tablete te odgovornosti i rizike koji dolaze s njima. Svi načini na koji si pojedinac može pomoći u vezi erektilne disfunkcije zapravo su usko vezani s uzrokom erektilne disfunkcije u tog pojedinca.
1. Prestanak pušenja i konzumacije alkohola
Pušenje i alkohol imaju dugotrajan negativan učinak na živčani sustav te mogu povećati njegovu neosjetljivost uništavajući živčane završetke. Ovo potiče erektilnu disfunkciju na način da je za postizanje bilo kakve erekcije nužno potrebno otpuštanje dušikovog oksida sa živčanih završetaka.

Ako nešto ne funkcionira na području živčanog sustava, pojedinac može razviti erektilnu disfunkciju.
2. Bavite se fizičkom aktivnosti
Tjelovježba pomaže kod velikog broja bolesti pa tako i kod erektilne disfunkcije, a pogotovo ako je uzrok erektilne disfunkcije stanje koje se može poboljšati sportom. Predlažu se aerobni sportovi poput trčanja, brzog hodanja, vožnje biciklom i plivanja. Fizička aktivnost podiže testosteron i pozitivno djeluje na optjecajni sustav što pomaže riješiti erektilnu disfunkciju.
3. Briga o mentalnom zdravlju
Erektilna disfunkcija može biti uzrokovana i psihološkim problemima. Anksioznost i depresija za česti simptom kod muškaraca imaju erektilnu disfunkciju. Pritom se misli na psihološku dijagnozu anksioznosti, ali i pred anksiozne osjećaje pred samo seksualno iskustvo koje će onemogućiti postizanje erekcije.
Posjet psihologu ili još bolje terapeutu koji se specijalizira za psihološke probleme povezane sa seksom moglo bi riješiti Vaše probleme. Također se može prakticirati i mindfulness meditacija.
4. Smanjenje stresa
Stres je jedan od najčešćih krivaca u nemogućnosti postizanja erekcije. Muškarci koji su pod intenzivnim stresom i ne mogu skrenuti misli s izvora stresa imat će problema s erekcijom, neovisno o seksualnoj stimulaciji. Kronični stres utječe na razinu testosterona i doprinosi psihološkim problemima.
5. Zdravlje srca i krvožilnog sustava
Optjecajni sustav igra glavnu ulogu u postizanju erekcije. Kardiovaskularne bolesti mogu kao simptom imati erektilnu disfunkciju koja se onda ne liječi lijekovima za erekciju, već se liječi primarna bolest.
Za postizanje erekcije potreban je velik dotok krvi u penis pa ovisno o krvnom tlaku i promjeru žila može biti lakše ili teže postići erekciju.
6. Nedovoljno sna
Pokazalo se da se kod muškaraca koji loše ili nedovoljno spavaju češće javlja erektilna disfunkcija jer utječe na smanjenje razine testosterona. Manjak sna može biti i simptom drugih bolesti poput psiholoških problema ili visokog tlaka koji također dovode do erektilne disfunkcije.